Навіщо потрібна реформа, якщо система інтернатів працює?

Система інтернатів створювалася у повоєнні роки в середині минулого сторіччя і наразі втратила актуальність. Інтернати є місцями несвободи та руйнують особистість дітей: доказами є високі показники неуспішності випускників інтернатів та факти порушення прав дітей у цих закладах.

Куди подітися вихованцям інтернатів, адже у них немає батьків?
Більше 90% дітей в інтернатах мають бодай одного з батьків. Реформа має на меті забезпечити найкраще для дитини сімейне виховання – або повернення у біологічну сім’ю або виведення з інтернату у сімейні форми виховання. І що найголовніше – сприяти створенню таких соціальних послуг у громадах, які забезпечать умови для того, щоб діти залишалися в сім’ях, яким допоможуть подолати складні життєві обставини.

Чи може дитина жити у бідній сім’ї так само повноцінно, як в інтернаті, де держава забезпечує їй постійне харчування та догляд, іноді спонсори та меценати дарують дорогі речі? 
 

Дослідження свідчать. Що саме родинне зростання є запорукою успішності та своєчасного розвитку дитини. Вихованці інтернатів мріють не про дорогі подарунки, а власну родину. До того ж, реформа інтернатів спрямована на розвиток відповідних соціальних послуг в громадах, серед яких будуть і можливості для подолання складних життєвих обставин сім’ями з дітьми.

Батьки віддають дітей до інтернатів, бо ті їм не потрібні, навіщо спонукати таки сім’ї опікуватися власними дітьми?
 

Здебільшого, дітей у інтернати віддають через складні життєві обставини. Це можуть бути відсутність коштів на виховання, інвалідність дитини, що потребує постійного догляду та не дозволяє батькам працювати, відсутність реабілітаційних центрів чи навіть школи у населеному пункті, де проживає дитина. Реформа інтернатів націлена на перерозподіл коштів для адресного вирішення кожного з питань, що допоможуть батькам опікуватися дитиною у власній родині. 

Як після реформи інтернатів батькам опікуватися дитиною з інвалідністю. Якщо на це немає часу та коштів?
 

Реформа, зокрема, передбачає надання відповідних соціальних послуг сім’ям з дітьми, які мають інвалідність. Це і денний стаціонар, і реабілітаційні послуги та догляд для дітей-інвалідів, щоб батьки одночасно мали можливість і працювати, і опікуватися такою дитиною у родині, і послуги відпочинку для батьків тощо.

Де брати кошти на реформу інтернатів та послуги, які вона пропонує?
 

Наразі кошти з бюджету також витрачаються. Але вони здебільшого йдуть на підтримання інтернатів: побутові витрати, ремонт, оплату праці спеціалістів тощо. Лише приблизно 15% коштів у інтернатах йде на безпосередні потреби дитини – харчування, одяг тощо. Реформа передбачає перенаправлення фінансових ресурсів на адресну допомогу сім’ям і дітям. 

Куди подітися працівникам інтернатів після реформи?
 

У ході реформи інтернати не закриваються, а перепрофільовуються в центри надання спеціалізованих послуг, заклади освіти та інші, які сприятимуть забезпеченню потреб мешканців громади. Реформа передбачає навчання для фахівців, які зможуть надавати корисніші послуги для дітей громади та бути більш затребуваними на ринку освіти.

 

Comments are closed.

Close Search Window