Дитині для повного та гармонійного розвитку її особистості необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові та розуміння. Існує багато способів дати дитині достойне виховання та оточити теплом. Від усиновлення, коли ви стаєте для дитини рідними батьками, до дитячих будинків сімейного типу, де ви можете любов’ю та увагою одразу кількох дітей. Держава у свою чергу підтримує подібні ініціативи, спрямовані на благополучний розвиток дітей у сімейному середовищі.

Виходячи з власних можливостей та побажань, допомогти дитині опікою та піклуванням можна у такі способи. 

Усиновлення

Прийняття у свою сім’ю дитини, як рідної, з усіма правами та обов‘язками, як із боку дорослих, так і з боку дітей. Воно відбувається на підставі рішення суду і є таємним, ніхто без вашого відома не може дізнатися, що дитина прийомна.

До того ж, батьки, що всиновили дитину мають право змінити всі її дані — дати своє прізвище бажані ім’я, по батькові, дату, місце народження. Вони матимуть перед законом такі ж права на усиновлену дитину, як на рідну. Органи соціального захисту при цьому допоможуть вирішити проблеми, що виникають на всіх етапах усиновлення. 

Опіка або піклування

Коли батьки неповнолітньої дитини з певних причин не можуть її виховувати, над нею можна встановити опіку. Зазвичай вона встановлюється родичами дитини — нею опікуються, поки не з’являться або не поновлюються у правах біологічні батьки. 

Опікуни (або піклувальники) є законними представниками дитини. Вони виховують її у сімейному середовищі, допомагають з освітою та розвитком, дають змогу зростати та розвиватися у сім’ї, отримувати увагу і спиратися на авторитет дорослих. 

Майно та кошти дитини теж знаходитимуться під контролем опікунів, але під доглядом соціальних служб у справах дітей, котрим опікун звітує. 

Під опікою дитина знає про наявність справжніх біологічних батьків, але за їх відсутності має змогу зростати та розвиватися у сприятливому сімейному середовищі. 

Патронатна сім’я

Патронат — це взяття дитини на виховання у свою сім’ю. Патронатні батьки укладають з органами опіки договір, але дитина має погодитися на виховання у цій сім’ї. Вона ж може і відмовитися від патронатної сім’ї або вихователя, якщо їй виповнилося 14 років. 

У такій сім’ї дитина зростає, як член родини, у сприятливому середовищі, при цьому ставати опікунами або батьками для дитини не обов’язково. 

Прийомна сім’я

Прийомна сім’я може взяти на виховання з інтернату від 1 до 4 дітей — найчастіше це рідні браття та сестри. Тут вони виховуватимуться до 18-річного віку, обо до кінця навчання у технікумах чи вишах.  

Утримання кожної дитини у прийомній сім’ї фінансується з держбюджету, щомісяця на кожну дитину виділяється сумма у два прожиткових мінімума. 

Прийомні діти мають право на пільги (безоплатне харчування у школі, відвідування некомерційних додаткових секцій, проїзд на громадському транспорті, безкоштовний відпочинок у таборі чи санаторії). Сім’ї з прийомними дітьми також, крім допомоги на кожну дитину, мають право на пільги: знижку до 30% на сплату комунальних послуг та можливість отримати ділянку землі під фермерське господарство.

Дитячий будинок сімейного типу

Ця форма опіки над дитиною схожа на попередню, прийомну сім’ю. Різниця у тому, що у дитячий будинок сімейного типу не менш 5 дітей з інтернатну. Щоб кожна дитина при такій формі виховання отримала належну турботу та увагу, загальна кількість дітей у дитячих будинках сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних дітей.

Діти з прийомної сім‘ї та дитячих будинків сімейного типу не вважаються рідними, мають право підтримувати особисті контакти з біологічними батьками та іншими родичами. Вони можуть бути повернути до біологічної сім’ї, або усиновлені. 

Сім’ям, що хочуть взяти на виховання дітей у прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу надається консультаційна допомога та проводяться безкоштовні курси. 

Comments are closed.

Close Search Window